בית ריק      משך הקמה: חודש     פתיחה: 16.10.2011

תמונות / וידאו

מתוך ההודעה על השקת האירוע הראשון:

אין סקוואט בירושלים. לא שמענו על אחד מעולם. לא כמו אלה שקיימים בחו"ל, לא כמו סקוואט פעיל וקהילתי. גם לא חשבנו שעומד להיות פה אחד. בלילה האחרון של המחאה, לאחר צעדת המיליון, ישבנו חבורת אנשים על הגג של הבנין הנטוש בקינג ג'ורג' 47, שלימים יקרא החזיר, השקפנו על כיכר פריס העמוסה במפגינים וניהלנו את השיחה הנפוצה - מחאתנו לאן? כאנשי רוח ואמנים בשנותיהם הראשונות לאחר האקדמיה הרגשנו לא מסופקים. המחאה יצגה, בשבילנו, את ההתחלה של שינוי תודעתי. האם סוף המחאה מסמל ויתור על הרדיפה אחר שינוי? מה המקום שלנו בחיים שלאחר המחאה? עם תחושה של דחיפות נחיצות ואחריות להן לא היה בית גילינו את המקום שהיום מהווה את הבית הזה בעבור הרבה אנשים. "מלון הנשיא" באחד העם 1 ירושלים הוא מלון שהיה פעיל בשנות השישים. בגילגוליו שימש גם כמעונות עולים והיום עומד נטוש כבר שנים. כל פעולה שעשינו במקום - החל מגריפת ערימות הפסולת והזבל (שחשפו שטיח מקיר לקיר, אבל לא מזרקים), ניקיון הבריכה (הראשונה בירושלים), השטיפה של הבר והמרצפות ועד לעבודת החשמל והתאורה - חשפה בפנינו מבנה מדהים שקפא בזמן. כשפנינו לעזרה ההענות היתה מידית, אנשים החלו להצטרף אלינו ולהשקיע מזמנם בעבודה הרבה. זה רק הלך והתעצם לאחר שהוצאנו קול קורא לתערוכה והופעות והצטרפה קבוצה גדולה נוספת וכעת מעל 50 אנשים שותפים פעילים באירוע.

היום, עומדים מול החלל החי אנחנו מרגישים גאים. החלל מרהיב ומכיל הרבה יותר ממה שהעזנו לדמיין. אנחנו מאמינים כי האירוע הוא תוצאה של שינוי תפיסתי ממשי, ומקווים שכך גם הוא ייתפס.

ביום ראשון ה-16 לאוקטובר, חול המועד סוכות, ב-11 בבוקר יחל אירוע הפתיחה של "בית ריק" שיסמל את הפתיחה המחודשת של המלון. תערוכת אמנות ובמת פרפורמנס יתקיימו בחלל הלאונג' של המלון במשך כל היום. מארבע אחר הצהריים יעלו להופיע בבריכת המלון מיטב המוזיקאים המקומיים.

בשעה 23:00 נסגור את האירוע ונשאיר מאחורינו מתחם מוכן לפעילות בעבור כל מי שיבחר להשתמש בו. אנחנו מקווים שהאירוע יוליד ארועי תרבות נוספים ושיח שיבחן מחדש את הגבולות למיצוי הדחיפות מחוסרת הדיור.

בתודה ובברכה,
צוות בית ריק


תמונות

וידאו


ההתארגנות לאירוע בית ריק
(תיעוד פלאפון)


בית ריק - הסיפור המלא
(מצגת)


אנא תיאמת - דומינו ראלי